Rekuperácia

Rekuperácia je vlastne zariadenie, ktoré slúži na vetranie s minimálnym únikom tepla. Tento systém pracuje na základe výmenníka tepla. Z odvádzaného vzduchu odoberá teplo prípadne ho v sebe akumuluje a odovzdáva ho do čerstvého vzduchu privádzaného z vonkajšieho prostredia do interiéru. Nevzniká efekt prudkého ochladenia v interiéri ako v prípade bežného vetrania oknami.

Všeobecné výhody

Rovnako účinne pracuje aj v letnom období a spolu so zemným kolektorom zabezpečuje prívod vzduchu o teplote cca +12°C. Jeden ventilátor so spotrebou cca 3W elektriny dokáže takmer zadarmo klimatizovať celý dom. Špeciálna filtrácia zachytáva prach, nečistoty a peľ, ktoré by mohli vniknúť do domu.

Moderné rekuperačné jednotky

Do nami postavených domov na kľúč vkladáme najmodernejšie rekuperačné systémy.

Dizajn rekuperačných jednotiek

 • Ventilátor

  Ventilátor sa skladá z teleskopického vzduchového potrubia s nastaviteľnou dĺžkou, ventilačnou jednotkou, montážnou doskou a vonkajším vetracím odsávačom (digestorom). Vnútorná časť potrubia sa skladá z dvoch filtrov a keramického akumulátora energie (regenerátora).

 • Mriežka

  Mriežky ventilačných systémov sú navrhnuté tak, aby zapadli do každého interiéru. Väčšina ventilačných jednotiek je vybavená automatickými žalúziami a vnútorné lemovanie mriežky je opatrené izolačnou vrstvou pre utlmenie zvuku.

 • Keramický energetický akumulátor

  Keramický energetický akumulátor má regeneračnú účinnosť až 90 %. Používa sa pre teplý odpadový vzduch. Má väčšiu kontaktnú plochu, teplovzdušné izolovanie a akumulačné vlastnosti. Špeciálna anti-bakteriálna úprava zabraňuje vytváraniu baktérií vo vnútri. Antibakteriálna vrstva je dimenzovaná na 10 rokov používania. Vnútorná stena akumulátora je lemovaná tepelnoizolačným materiálom zabezpečujúcim tesnenie.

 • Montážna doska

  Rekuperácia je vybavená montážnou doskou, filtrom a akumulátorom pre uľahčenie obsluhy ventilátora. Ventilačná jednotka je k montážnej doske priprevnená špeciálnymi magnetmi a kontaktnými zásuvkami.

 • Reverzný ventilátor

  Na nasávanie a odsávanie vzduchu slúži reverzibilný axiálny ventilátor s elektronickým komutovaným motorom (EC ). Tieto ventilátory majú nízku spotrebu energie a napájané sú bezpečným napätím 12 V. Motor má integrovanú ochranu proti prehriatiu a guličkové ložiská pre dlhú životnosť.

 • Filtre

  Filtre slúžia na čistenie prívodového a odvodového toku vzduchu. Zabezpečujú čistenie vzduchu od prachu a hmyzu. Ich úlohou je aj zabrániť znečisteniu ventilátora. Môžu sa čistiť vysávačom aj prepláchnutím vodou bez rizika straty antibakteriálnych účinkov.

 • Vonkajší ventilačný odsávač

  Špeciálny vonkajší kryt umožňuje odstraňovať prúd vzduchu extraktu a kondenzátu, ktorý sa generuje vo vonkajšom ventilačnom odsávači. Ten zabraňuje aj vniknutiu vody a cudzích predmetov do ventilátora. Vnútro je pokryté izolačným materiálom, ktorý zabraňuje prenikaniu hluku z vonka do domu cez ventilátor a zabraňuje kondenzácii. Vonkajší kryt je vyrobený z polymérového hliníkového vlákna.

 • Napájací kábel

  Prostredníctvom zastrčeného káblu v zásuvke rozvodov elektrickej sieti sa rekuperácia napája. Ak sa používa viacero jednotiek, je vhodné ich zapojiť do rovnakej siete. Napájacie káble môžu byť priamo integrované do tejto siete.

Ventilačný systém založený na rekuperačných jednotkách

Systém, kde je jedna rekuperačná jednotka namontovaná v každej izbe sa nazýva Single room systém.